Atrybut ALT i TITLE. Jak optymalizować obrazy?

specjalista seo pracuje przy komputerze

Obecnie treści wizualne mają ogromne znaczenie. Obrazy są nośnikiem informacji, wiedzy czy emocji. Oddziałują na podświadomość odbiorcy, przyciągają wzrok, zatrzymują uwagę.

Wyszukiwarki internetowe nie potrafią odczytywać obrazów w tak bezpośredni sposób. Wyróżnia się jednak dwa elementy, na które mamy wpływ. Dzięki ich odpowiedniej optymalizacji nadajemy grafice pożądany kontekst.

Atrybut ALT

Atrybut alt to inaczej tekst alternatywny. Choć roboty wyszukiwarek nie oglądają obrazka, to analizują nazwę pliku oraz jego opis. Tekst alternatywny może zostać wyświetlony na stronie w przypadku problemów technicznych z witryną. Jest on odczytywany również przez programy dla osób niewidomych bądź niedowidzących w postaci standardowego tekstu na stronie. Pamiętajmy także, że alt wymagany jest przez XHTML jako obowiązkowy elementem znacznika IMG.

Title

Przy optymalizacji pliku graficznego nie należy nie uwzględnić jego tytułu. Title pokazuje się po najechaniu kursorem na obrazek, w tzw.”dymku” z opisem, to także najprostszy sposób sprawdzenia title obrazka.

Kod pliku graficznego zawierający atrybut alt oraz title wygląda tak: 

<img src=”nazwapliku.jpg” alt=”opis tego, co na obrazku” title=”tytuł obrazka”/>

Alt i Title – co jest ważniejsze? 

W pierwszej kolejności powinniśmy poświęcić naszą uwagę atrybutowi alt. W końcu to on jako pierwszy brany jest pod uwagę przez roboty przeglądarek. Mimo że większe znaczenie przypisuje się alt, nie powinniśmy pomijać title. Są to kolejne miejsca, które można wypełnić słowami kluczowymi, uważając by nawiązywały do treści artykułu, bądź specyfiki działalności Twojej firmy. Takie działanie wzmocni kontekst słów kluczowych na Twojej stronie. Zarówno alt, jak i title powinny być napisane w sposób naturalny oraz unikalny.

Optymalizacja plików graficznych to szczególnie istotna kwestia, kiedy zależy Ci na pojawianiu się w wynikach wyszukiwania obrazów. Upewnij się, że tekst wpisany w nazwie pliku oraz atrybutu alt jest zgodny z tym, co przedstawia grafika. Pamiętaj o zachowaniu logicznej struktury zapisu oraz nie staraj się na siłę umieszczać ciągu słów kluczowych.

Udostępnij na:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Kamila Ostrowicka

Kamila Ostrowicka

Najnowsze
mężczyzna pracuje przy komputerze

Jak zrobić audyt SEO sklepu internetowego?

Liczba osób kupujących przez Internet ciągle wzrasta. Marketing internetowy powinno się rozpocząć od poprawnej optymalizacji sklepu. Dobra widoczność w wyszukiwarce Google na słowa kluczowe powiązane

UX i jego kluczowe obszary

To co było kiedyś offline, dziś staje się online. Potrzeba osiągnięcia celów biznesowych, z drugiej strony zaspokojenie potrzeb użytkownika – z odsieczą nadchodzi projektant user