Podpis elektroniczny – jakie sprawy załatwisz bez wychodzenia z domu?

podpisywanie dokumentów

Pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia dotyczące przemieszczania się spowodowały wzrost popularności usług online. Większość biznesów prowadzonych stacjonarnie szybko zaadaptowała się do nowej sytuacji i przeniosło do sfery online. Jednak, czy wszystko da się załatwić bez wychodzenia z domu?

Podpis elektroniczny

W okresie, kiedy powinniśmy ograniczyć wyjścia z domu, z pomocą przychodzi elektroniczny podpis. Pozwala on na podpisanie dokumentów zdalnie i jest równoważny podpisom składanym odręcznie. Dzięki niemu dokumenty w formie fizycznej, papierowej możemy zastąpić wersją elektroniczną.

Podpis elektroniczny – co to jest?

Podpis elektroniczny to narzędzie umożliwiające zidentyfikowanie podmiotu, który przesyła wszelkiego rodzaju dokumenty online. Bezpieczny podpis elektroniczny jest przyporządkowany tylko jednej osobie oraz jest powiązany z danymi, których zmiana jest automatycznie weryfikowana. Wyróżnia się dwa rodzaje podpisów:

 1. Bezpieczny podpis elektroniczny
  Podpis potwierdzony certyfikatem kwalifikowanym. Urzędem certyfikacji bezpiecznego podpisu elektronicznego jest Narodowe Centrum Certyfikacji.
 2. Zwykły podpis elektroniczny
  Nie posiada certyfikatu kwalifikowanego, stosuje się go zazwyczaj wyłącznie przy wymianie e-maili.

Podpis elektroniczny – gdzie się przydaje?

Jako, że elektroniczny podpis ma taką samą moc prawną jak odręczny podpis, wykorzystywany jest do:

 • składania e-deklaracji ZUS,
 • składania e-deklaracji podatkowych,
 • podpisywania umów,
 • podpisywania faktur elektronicznych,
 • składania ofert na przetargach,
 • składania dokumentów do urzędów tj. GIODO, CEIDG, KRS, urzędów administracji publicznej czy też urzędów patentowych.

Skąd wziąć bezpieczny elektroniczny podpis?

Bezpieczny podpis elektroniczny można uzyskać w: Krajowej Izbie Rozliczeniowej (Szafir), Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (Sigillum), Unizeto Technologies (CERTUM), Enigma S.O.I.(PEM-HEART), EuroCert. W przeciwieństwie do elektronicznego podpisu bezpieczny elektroniczny podpis wymaga uiszczenia określonej opłaty. Odbiera się go osobiście, aby potwierdzić wszystkie swoje dane. Osoba starająca się o bezpieczny podpis elektroniczny otrzymuje dodatkowo kartę kryptograficzną (z zapisanym na niej prywatnym kluczem) z czytnikiem lub tokenem, a także oprogramowanie, umożliwiające nawiązanie współpracy karty z komputerem przez czytnik lub token. Składamy podpis elektroniczny poprzez wydanie komendy otrzymanemu komputerowi. Oprogramowanie następnie szyfruje go prywatnym kluczem. Po zakończeniu tego procesu dokument z podpisem elektronicznym jest gotowy, aby zostać wysłany.

Udostępnij na:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Autor

Autor

Najnowsze
mężczyzna pracuje przy komputerze

Jak zrobić audyt SEO sklepu internetowego?

Liczba osób kupujących przez Internet ciągle wzrasta. Marketing internetowy powinno się rozpocząć od poprawnej optymalizacji sklepu. Dobra widoczność w wyszukiwarce Google na słowa kluczowe powiązane

UX i jego kluczowe obszary

To co było kiedyś offline, dziś staje się online. Potrzeba osiągnięcia celów biznesowych, z drugiej strony zaspokojenie potrzeb użytkownika – z odsieczą nadchodzi projektant user