Aplikacje do ochrony użytkowników przed koronawirusem.

aplikacja, telefon, covid-19

Wiele mówi się o tym, aby podczas obecnie panującej pandemii COVID-19 zostać w domu. Natomiast jak uchronić się przed zakażeniem? Na pierwszą myśl przychodzą nam płyny dezynfekcyjne, maseczki na twarz, czy rękawiczki jednorazowe. Poza fizyczną ochroną, na całym świecie powstaje coraz więcej aplikacji mobilnych, pozwalających nam zmniejszyć szanse na zakażenie się wirusem. 

Jak to wygląda w Polsce? 

Obecnie istnieją 2 polskie aplikacje dotyczące ochrony przed koronawirusem oraz jedna dotycząca osób objętych kwarantanną domową.

ProteGO

Aplikacja ProteGO Ministerstwa Cyfryzacji opiera się o system Bluetooth, który rejestruje wszystkie telefony z zainstalowaną aplikacją w obrębie kilku metrów od użytkownika. Dane te następnie są zbierane oraz w zaszyfrowanej postaci zapisywane w pamięci telefonu. Jeżeli w tym czasie jeden z  z użytkowników, z którym mieliśmy potencjalną styczność oznaczy się w aplikacji jako zarażony, zostaniemy o tym poinformowani przez aplikację. 

System ten ma być dobrowolny, tak więc do poprawnego działania potrzebuje społecznej odpowiedzialności, solidarności oraz świadomości tego, iż może to pomóc nie tylko jemu a również innym. ProteGo ma być w pełni anonimowe, jedyną rzeczą która musi zostać podana przed rozpoczęciem korzystania z systemu ma być numer telefonu, oczywiście inni użytkownicy nie będą mieli dostępu do tej informacji. Konta w aplikacji na różnych telefonach, komunikować się będą przy użyciu losowych nazw identyfikacyjnych zmieniających się co godzinę. Jedynie w sytuacji, kiedy w określonym koncie zostanie zaznaczona opcja, iż użytkownik jest zakażony koronawirusem, jego oraz dane użytkowników, z którymi miał kontakt na przestrzeni ostatnich 2 tygodni, zostaną wysłane na specjalny serwer. Informacje te trafią również do Inspekcji Sanitarnej, która dzięki temu będzie mogła szybciej skontaktować się z osobami kwalifikującymi się do odbycia kwarantanny. 

Ministerstwo niestety nie podało jeszcze oficjalnych danych, kiedy ProteGO może zostać udostępniona. Zapowiada jednak, iż aplikacja tworzona jest z myślą o czasie wychodzenia Polski z obostrzeń dotyczących obecnej pandemii. 

StaySafe

Kolejną aplikacją jest StaySafe, której pomysłodawcą jest Mateusz Romanów, z wrocławskiej agencji 25wat. Aplikacja w przeciwieństwie do poprzedniej pochodzi od prywatnych twórców, nie gromadzi danych na serwerach zewnętrznych oraz jest w pełni anonimowa (nie podajemy nawet numeru telefonu). Użytkownik dostaje jedynie “test”, pozwalający ocenić ryzyko zakażenia, dziennik zdrowotny oraz porady dotyczące profilaktyki. Docelowo dane te mają stworzyć tzw. Big Data pozwalające szukać ognisk infekcji oraz prowadzić użytkownika na wypadek potencjalnej infekcji. Kolejnym krokiem, który można wykonać jest ankieta dot. oceny ryzyka na podstawie występujących objawów, spotkań z innymi osobami, samopoczucia itd. 

Wspomniany dziennik zdrowia jest jednak najistotniejszym elementem aplikacji. Oparty jest on na danych opracowanych w Niemczech, zgodnie z którymi sugeruje się, aby codziennie mierzyć temp. swojego ciała czy monitorować objawy takie jak kaszel. Należy również mieć w świadomości, gdzie się przebywało, czy z kim się widziało.  Zbiór tych danych może pomóc w przyszłości lekarzom odnośnie oceny przebiegu choroby, czy odnalezienie osób potencjalnie zakażonych.

Aplikacje można pobrać bezpośrednio ze strony www.koronazglowy.com.

Kwarantanna domowa

Aplikacja Kwarantanna domowa jest jedyną obowiązkową aplikacją powiązaną z koronawirusem na terenie Polski. Do jej zainstalowania i używania zobligowane są osoby przebywające na kwarantannie domowej. Po zainstalowaniu aplikacji należy się do niej zarejestrować za pomocą numeru telefonu, następnie konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu otrzymanego w wiadomości SMS. Z aplikacji korzystać mogą tylko osoby, które zostały umieszczone w bazie osób objętych kwarantanną. Aplikacja weryfikuje podany numer telefonu z tymi już zapisanymi w bazie. Na podstawie tych danych udziela dostępu do swoich funkcjonalności. 

Aplikacja Kwarantanna domowa działa aktywnie całą dobę, osoby objęte restrykcjami codziennie dostawać będą od jednego do kilku smsów z poleceniami wykonania selfie, które należy wykonać w czasie 20 min od momentu odebrania polecenia. Aplikacja posiada system porównywania twarzy oraz wykorzystuje geolokalizację. Dzięki temu, wiadomo że konkretny użytkownik przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanego przebywania w formularzu lokalizacyjnym. Jeśli w wyznaczonym czasie nie wykona się polecenia, osoba dostanie wiadomość przypominającą. Po dalszym braku reakcji i nie przesłaniu zdjęcia, zostanie wysłany sygnał do policji, że należy skontrolować czy zasady kwarantanny są przestrzegane. 

Z obowiązkowego używania aplikacji, zwolnione są osoby posiadające dysfunkcje wzroku, czyli te niewidzące bądź niedowidzące oraz te, które poinformowały służby, że nie są użytkownikami/ abonentami sieci telekomunikacyjnych, bądź nie posiadają urządzenia pozwalającego zainstalowanie aplikacji Kwarantanna domowa. Oświadczenie takie należy złożyć telefonicznie pod numerem 22 165 57 44, bądź przekazać wypełniony druk Policji. Wzór dokumentu można pobrać ze strony www.gov.pl/kwarantanna-domowa.pl

Aplikacja dostępna jest do pobrania na telefonach z systemem Android w sklepie Google Play oraz na urządzeniach z systemem iOS w aplikacji App Store.

Udostępnij na:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Miłosz Zimnik

Miłosz Zimnik

Najnowsze
mężczyzna pracuje przy komputerze

Jak zrobić audyt SEO sklepu internetowego?

Liczba osób kupujących przez Internet ciągle wzrasta. Marketing internetowy powinno się rozpocząć od poprawnej optymalizacji sklepu. Dobra widoczność w wyszukiwarce Google na słowa kluczowe powiązane

UX i jego kluczowe obszary

To co było kiedyś offline, dziś staje się online. Potrzeba osiągnięcia celów biznesowych, z drugiej strony zaspokojenie potrzeb użytkownika – z odsieczą nadchodzi projektant user